29 sty 2014

Pompki

Pompki to doskonałe i uniwersalne ćwiczenie. Prawidłowo wykonane rzeźbią  nie tylko mięśnie ramion, klatki piersiowej (w tym także biust), ale działają na pośladki, brzuch i całą talię - czego chcieć więcej ;). Należą jednak do grupy ćwiczeń, które albo się kocha albo nienawidzi...


Gdy pomyślimy o pompkach; wydawałoby się, że to jedno z najprostszych ćwiczeń. Po pierwsze: ich podstawowy wariant nie wymaga żadnego sprzętu, po drugie: zasady są dość proste. Nieco gorzej wygląda sprawa z wykonaniem, dlatego wiele osób nienawidzi tego ćwiczenia. Jak zacząć?

Wpadliśmy na szatański pomysł... tak będziemy robić pompki... miejsce jest chęci w sumie też ale, ale jak właściwie zaczynać?


Po pierwsze nie zgrywamy macho, zwłaszcza gdy pierwszy raz mamy odczynienia z pompkami. Lepiej zrobić kilkanaście damskich pompek na kolanach i opanować tę technikę do perfekcji, niż robić najbardziej popularną wersją tego ćwiczenia, nie mając o niej pojęcia i wykonując błędnie powtórzenia. 


Pompki z podparciem na kolanach (wersja łatwiejsza, ale równie skuteczna)Pompki klasyczne 
Oczywiście ćwiczenie to podlega modyfikacją:O czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, że biodra powinny być w jednej linii z grzbietem ( podobnie jak w przypadku deski), spinamy mięśnie brzucha i prostowniki grzbietu w celu utrzymania właściwej postawy.


Jeżeli ułożymy ramiona szeroko to bardziej angażujemy mięśnie klatki piersiowej, ramiona węziej to tzw. pompki tricepsowe, gdzie łokcie znajdują się blisko tułowia, mięśnie grzbietu pracują w każdej pozycji, zawsze kiedy poruszamy łopatkami. Wykonując pompkę - góra dół - pamiętamy by utrzymać linię między grzbietem a biodrami oraz zatrzymać się na górze i na dole. Nie zapominamy o oddychaniu: dół wdech góra wydech (wszystkie instrukcje znajdują się w pierwszym filmie wyżej).


Ewelina


6 komentarzy:

 1. Ja na razie zaczęłam wczoraj od "damskich pompek", bo jeszcze mam za słabe ręce, żeby robić te normalne;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym dołączyć pompki do moich ćwiczeń, niestety z powodów zdrowotnych nie mogę :/

  OdpowiedzUsuń
 3. początkujący mogą je robić z kolan a żeby jeszcze łatwiej to z kolan a ręce np na jakiej niskiejławeczce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nienawidzę pompek! Masz racje mi ciężko jest ćwiczyć te partie ciała chociaż wiem, że powinnam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile serii po ile powtórzeń?

  OdpowiedzUsuń
 6. ok a co z takimi gwiazdami jak ja, co to kolano mają uszkodzone i przewlekły stan zapalny niestabilnych nadgarstków? od podstawówki po kilku pąpkach stawy puchły i się blokawały, ból był taki ze hej, no i nawet długopisu nie byłam w stanie utrzymać...

  OdpowiedzUsuń