22 lut 2014

Ból mięśni po treningu.

Popularne ,,zakwasy'' - kto z Nas ich nie doświadczył. Intensywny trening, powrót do aktywności fizycznej po przerwie... Tak, tak ta dolegliwość dotyka każdego - niezależnie od tego czy jesteś początkowym czy bardziej zaawansowanym fanem aktywności fizycznej. 


   Intensywny trening to coś co wszyscy kochamy jednak to także ryzyko. Zdarza się, że po udanej sesji na siłowni nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Główny winowajca calego zamieszania? Dolegliwość bólowa pojawiająca się w mięśniach najczęściej w ciągu 24-72 h po ćwiczeniach popularnie nazywana „zakwasami”.
  Prawidłowa nazwa tego zjawiska to zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS – ang. delayed onset muscle soreness), który ustępuje zazwyczaj w przeciągu tygodnia. Termin:  „zakwasy” był początkowo błędnie kojarzone z pojawieniem się w mięśniach kwasu mlekowego. Według tej teorii ból mięśni po wysiłku jest skutkiem nagromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii (kwasu mlekowego). Twierdzenie to zostało jednak obalone, ponieważ obwiniany wcześniej kwas mlekowy, który stanowi czynnik drażniący i może wywoływać przykre dolegliwości bólowe, jest ,,wypłukiwany'' z tkanki mięśniowej przez przepływającą krew już po upływie 1-2 godzin po wysiłku. Jest również zużywany przez wątrobę przez co nie ma możliwości by zalegał w mięśniach.


21 lut 2014

Jak zacząć dzień z energią ?

Znasz to uczucie kiedy budzisz się rano i czujesz się jeszcze bardziej śpiąca niż wieczorem? Nie masz siły wstać z łóżka a tym bardziej iść ćwiczyć ? W poniższym poście postaramy się pomóc właśnie Tobie, abyś każdy następny dzień zaczęła/ął w mnóstwem energii i chęci do życia do walki o swoje wymarzone cele ;)

Pamiętaj, że pierwsze 30 min po obudzeniu ma największy wpływ na Twój cały dzień ;)

 

 


19 lut 2014

Późny trening ? Sprawdz co po nim zjeść ;)


Bardzo wiele z nas trenuje w późnych godzinach po pracy po zaśnieciu dziecka. XXI w nie pomaga Nam w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Wszyscy wiemy aby nie jeść około 3h przed snem, że wieczorne jedzenie sprzyja tyciu, ale wiemy też iż po treningu nasz organizm potrzebuje wartościowych składników odżywczych do regeneracji mięśni i energii. 

 "Kończę trening koło 22- 23 nic już nie jem, bo przecież nie bede teraz czekała 3h żeby iść spac. A wcześniej praca dziecko same rozumiecie. Co powinnam zrobić ? " AgnieszkaCo zrobić w takiej sytuacji ? 

  

17 lut 2014

Garść motywacji

Brak motywacji ?

Na początek odpowiedz sobie na na kilka pytań, bądź szczera to nie egzamin...
A czemu tu jesteś? Co skłoniło Cię do tego, że zaczęłaś się interesować sportem i zdrowym sposobem odżywiania ?
Co sprawiło, że pomyślałaś - "zacznę ćwiczyć!"?
Coś nie odpowiadało Ci w swoim ciele?
Widzisz,że inni potrafią,że maja piękne ciała?
Pozazdrościłaś komuś znajomemu, że wygląda tak dobrze i chciałabyś też się tak prezentować?
 Ktoś ciągle powtarza Ci,że na pewno Ci się to nie uda ?
Udowodnijże jesteś silną osobą i POTRAFISZ!!