27 lis 2013

Biegamy, czyli jak zacząć i co da nam bieganie

Zakładamy, że każdy już odrobił zadanie biegowe z nawiązką i trochę przekonaliśmy Cię drogi czytelniku, że to bieganie nie jest takie głupie, i złe jak by się mogło wydawać. No ale co dalej?
No tak, śnieg za oknem nie motywuje ale mamy cel, który fajnie byłoby  gdybyśmy osiągnęli.

Stare powiedzenie mówi „jak sobie zimę wypracujesz - taki będziesz mieć sezon!” I to jest święta prawda, bo co zostanie wybiegane w zimie, zaowocuje formą w sezonie biegowym. I nie chodzi nam głównie o biegaczy tych co startują w zawodach nawet od święta, ale o tych co  biegają dla siebie.
Plan jest taki: 3 treningi tygodniowo - docelowo do godziny czasu biegania. To jest nasz czas docelowy, więc jeśli nadal jesteś na poziomie 30 min marszobiegu, nie zmuszaj się do 45 min ciągłego biegu w myśl regule „Ja nie przebiegnę ? Ja nie zrobię ?” Powoli i stopniowo!


Wyznaczmy sobie 3 dni w tygodniu Wtorek, Czwartek, Sobota. Proponujemy w godzinach południowych - bo wtedy jest w miarę ciepło, no chyba ze ktoś pracuje to albo rano, albo wieczorem...

(nie zapominajmy o odblaskach, bo Ty widzisz kierowcę ale kierowca może cię nie zauważyć szczególnie w nocy! Fajnie jakby się czołówka znalazła, albo  opaska odblaskowa). A teraz takie małe przypomnienie, co nam w ogóle daje bieganie?Odchudza

Bieganie spala zdecydowanie więcej kalorii niż spacer. Ilość spalonych kalorii zależy od intensywności biegu, która powinna być dopasowana do upodobań biegacza i jego kondycji.

Aby skutecznie i szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, należy bieganie połączyć z niskokaloryczną i lekkostrawną dietą. Pamiętaj jednak, by nie obniżać zbyt rygorystycznie kaloryczności dań, ponieważ podczas biegania organizm potrzebuje sporej dawki energii.

Codzienne bieganie to także dobry sposób na utrzymanie wagi na stałym poziomie. Wówczas nie trzeba się obawiać, że jedząc pełnokaloryczne posiłki, ubrania nagle staną się zbyt ciasne. Wzmacnia

Systematyczne bieganie wzmocni serce i płuca, co usprawni dopływ krwi do całego ciała, obniżając ryzyko wielu chorób. Jeśli twoje ciśnienie jest wysokie, codzienne bieganie to znakomity sposób, by je obniżyć i wzmocnić układ sercowo-naczyniowy. Poza tym spadnie także poziom złego cholesterolu.
Lepszy sen, zostaw stres w tyle

Biegając, zyskujesz na sile, ponieważ im więcej się ruszasz, tym więcej tlenu otrzymują wszystkie komórki twojego ciała. Dobrze dotleniony mózg znacznie sprawniej pracuje, łatwiej wówczas o dobrą koncentrację i nastrój. Pamiętaj, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Poza tym, bieganie to doskonały sposób na odstresowanie się i lepszy sen. Badania wykazały, że jogging radzi sobie z pierwszymi symptomami depresji oraz z niektórymi zaburzeniami snu.
 Kształtuje mięśnie

Bieganie kształtuje mięśnie całego ciała. To, że najintensywniej pracuje dolna część ciała, wcale nie oznacza, że mięśnie brzucha, pleców i ramion nie są aktywne. Bieganie usprawnia także funkcjonowanie stawów, co czyni nasze ruchy bardziej skoordynowane, ochrania przed bolesnymi kontuzjami i stanami zapalnymi. Aktywność fizyczna wzmacnia także układ kostny i chroni przed osteoporozą, szczególnie jeśli biegamy w słoneczny dzień (witamina D, czyli witamina wzmacniająca kości, jest produkowana pod wpływem promieni słonecznych).
Wyśle, że bez problemu znalazło by się jeszcze kilka punktów..., tak że do roboty! Biegaj z uśmiechem na twarzy i zarażaj tym uśmiechem innych!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz