12 mar 2014

Najczęściej popełniane błędy podczas treningu.

Jak to się dzieje, ze mimo codziennego, systematycznego treningu - nie widać efektów -  co robię nie tak? 


Za taki efekt, a raczej jego brak odpowiadają bardzo często błędy, które popełniamy świadomie lub nie podczas wykonywania treningu. 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas treningów w klubie fitness czy w domu jest to, że nie wykorzystujemy luster. Tak, tak wiem, że spocona, zmęczona i skupiona na wysiłku - nie bardzo masz ochotę na oglądanie swojego odbicia w lustrze. Jednak warto obserwować w nim siebie - lustra pomagają nam kontrolować czy dane ćwiczenie jest prawidłowo wykonane. 

Należy pamiętać, że tylko prawidłowo wykonany trening przynosi efekty. Możesz zrobić 1000 brzuszków jeżeli wykonasz je nieprawidłowo jedynym efektem jaki uzyskasz będzie sforsowany odcinek szyjny kręgosłupa, który odpłaci Ci się bólem. Twoje mięśnie brzucha nie odczują w zasadzie wysiłku. 

Jeżeli nie masz w domu odpowiedniego lustra. wystarczy, że świadomie będziesz wykonywała ćwiczenia, myślała i celebrowała to co robisz. Panowała nad swoim ciałem. Uwaga instruktorki fitness, które nagrywają swoje programy treningowe też popełniają błędy


Kolejnym częstym błędem jest niewłaściwy dobór obciążeń. Bądź świadoma siebie i nie wybieraj zbyt forsownego treningu  - zwłaszcza gdy zaczynasz swoją przygodę z fitnessem. Dotyczy to zarówno zbyt duże liczby powtórzeń danego ćwiczenia jak i dźwigania zbyt wielkiego ciężaru. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewna swoich możliwości zacznij od minimum. Jeżeli weźmiesz na siebie zbyt wiele - może to być zwyczajnie dla Ciebie niebezpieczne. Szybko nabawisz się kontuzji lub zniechęcisz do dalszych treningów. 

Każde ćwiczenie wymaga świadomości. Musisz być świadomą swojego ciała i wiedzieć jakie ćwiczenia angażują poszczególne mięśnie lub ich partie. W ten sposób będziesz mogła zorientować się również czy dane ćwiczenie wykonujesz prawidłowo. Staraj się maksymalnie koncentrować na ćwiczeniach - nie odbiegaj myślami zbyt daleko... Dzięki temu będziesz wykonywała je prawidłowo. 

częstym problemem jest zły dobór treningu i koncentrowanie się na jednej grupie mięśniowej. kobiety z natury wybierają ćwiczenia na dolne partie ciała, a mężczyźni na biceps i klatkę piersiową. pamiętaj, że we wszystkim należy zachować nie tylko umiar ale równowagę. A treningi powinien w miarę możliwości angażować wszystkie grupy mięśni. Jeżeli decydujesz się na trening wybiórczy pamiętaj, że wskazane jest by kolejnego dnia dać odpocząć trenowanym mięśniom i skupić się na nietrenowanych wcześniej partiach mięśni. 

Bardzo poważnym błędem, który należy definitywnie wyeliminować jest ignorowanie takich elementów treningu jak: rozgrzewka, rozciąganie, regeneracja.  bez tych elementów trening staje się nieefektywny.

Często myślimy, że to treningi właściwy daje nam upragnione efekty... Nic bardziej błędnego trening to całokształt - i tylko zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi elementami treningu i pamiętanie o czasie na regeneracje - da nam upragniony efekt.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz