4 mar 2014

Witaminowy zawrót głowy!

,,Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny'' - śpiewał Andrzej Rosiewicz.

   Czym są witaminy: witaminy to związki organiczne, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć (lub wytwarza w niewielkiej ilości, w przewodzie pokarmowym). Witaminy  muszą być dostarczone wraz z pożywieniem w gotowej postaci lub w formie prowitamin, które w trakcie przemian metabolicznych uzyskują pełną aktywność biologiczną. Witaminy nie mają dla organizmu znaczenia energetycznego. Są one niezbędne jednak dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

 Jak wiadomo niedobór którejś z witamin w organizmie powoduje hipowitaminozę, a jej brak chorobę zwaną awitaminozą. Już niewielkie niedobory witamin mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń oraz zwiększać ryzyko występowania tzw. chorób cywilizacyjnych. Nadmierne spożycie lub przedawkowanie niektórych z nich jest również bardzo szkodliwe i może być przyczyną powstawania schorzenia spowodowanego ich nadmiarem - hiperwitaminozy, z objawami zatrucia. 

   Wiele osób zdaje sobie sprawę, że ich dieta jest uboga w witaminy dlatego stosuje suplementacje produktami farmaceutycznymi. My zachęcamy jednak by uważnie przyjrzeć się swojej diecie i włączyć do niej produkty bogate w witaminy bez konieczności stosowania suplementacji produktami farmaceutycznymi. 

Przedstawiamy Wam wykaz witamin wraz z ich zapotrzebowaniem. Listą produktów, które zawierają dana witaminę. W tabelce znajdziecie także rolę witaminy oraz efekty, które wywołuje jej nadmiar lub niedobór.Warto zadbać o odpowiednią ilość witamin w diecie. Wymaga to co prawda trochę uwagi i konieczności planowania posiłków ale nasze ciał odpłaci się nam za to i będzie długo pięknie i zdrowe ;)
1 komentarz:

  1. Nie ma to jak z rana, przy śniadaniu odkryć problem od wielu miesięcy, za dużo tranu to w końcu też niezdrowo, dziękuję, Ah!

    OdpowiedzUsuń